Eva Potužníková
Hodnocení vzdělávacího přínosu škol pomocí přidané hodnoty: srovnání čtyř evropských zemí
Číslo: 3/2021
Periodikum: Pedagogika
DOI: 10.14712/23362189.2021.977
Klíčová slova: měření přidané hodnoty, standardizované testování, kvalita škol, srovnávání, Anglie, Francie, Norsko, Polsko
Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.
Metody. Přístupy jednotlivých zemí jsou porovnány podle předem určeného souboru kritérií. Zdrojem dat je technická dokumentace o modelech přidané hodnoty, webové portály pro zveřejňování výsledků a texty o vývoji modelů a využívání dat o přidané hodnotě.
Výsledky. Preferovaným zdrojem dat pro výpočet přidané hodnoty jsou standardizované testy či zkoušky. Dostupnost dat ovlivňuje volbu vzdělávacího stupně, hodnocených vzdělávacích oblastí (předmětů) i zařazení kontextových proměnných. Při zveřejňování přidané hodnoty země brání otevřenému srovnávání škol, netvoří žebříčky a přiznávají statistickou nejistotu spojenou s měřením. Informace o přidané hodnotě slouží jako zpětná vazba školám.
Závěry. Indikátory přidané hodnoty jsou spravedlivým ukazatelem vzdělávacího přínosu škol, s jejich zaváděním jsou však spojena rizika jako vynechání důležitých proměnných kvůli nedostupnosti dat, nedostatek odborných kapacit pro implementaci a rozvoj metody a malá využitelnost pro zlepšování kvality vzdělávání.