The replication crisis in science and its overlap into kinantropology

Ladislav Baloun, Jiří Mališ

The replication crisis in science and its overlap into kinantropology

Číslo: /2023
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2023.002

Klíčová slova: kognitivní zkreslení, HARKing, p hodnota, p-hacking, pochybné vědecké praktiky, testování hypotéz

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska: V posledních deseti letech otřásá světovou vědeckou komunitou (zejména v sociálně-vědním a biomedicínském výzkumu) neschopnost zopakovat výsledky dříve provedených vědeckých studií. Pro tento fenomén se vžil název replikační krize.

Cíle: Cílem této eseje je uvedení čtenáře do problematiky takzvané replikační krize ve vědě a popsat její možné příčiny. V první části zmíníme důležitost replikací při vzniku vědeckých poznatků, rozebereme základní terminologii sledovaného fenoménu a představíme si mediálně nejznámější příklady neúspěšných replikací v psychologickém a biomedicínském výzkumu. V další části se zaměříme na možné příčiny replikační krize, jako jsou pochybné vědecké praktiky v analýze dat se zaměřením na nesprávné použití p hodnot. V poslední části uvedeme výzvy, které upozorňují na problematiku replikační krize v kinantropologii.

Závěry: Přesto, že aktuálně nemáme přímé důkazy o existenci replikační krize v kinantropologii, existují pochybnosti o vědecké praxi při aplikaci inferenční statistiky, zejména v souvislosti s použitím p hodnot. Z tohoto důvodů je důležité problematiku sledovat a zahájit širokou diskusi. Naší snahou není podat detailní přehled o tématu, ale seznámit čtenáře se základními myšlenkami a zdroji z oblasti replikační krize tak, aby byl schopen si v případě zájmu najít více relevantních informací.