Metody analýzy pohybové aktivity osob s transverzální míšní lézí

Jarmila Štěpánová, Martin Kudláček, Mirka Bednaříková

Metody analýzy pohybové aktivity osob s transverzální míšní lézí

Číslo: 1/2016
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2015.013

Klíčová slova: pohybová aktivita, transverzální léze míšní, dotazníkové šetření, akcelerometr

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska: Poranění míchy představuje jedno z nejvíce devastujících získaných tělesných postižení, se kterými se nejčastěji potýká produktivní a sportovně aktivní věková skupina obyvatel. Plošná analýza kvality a kvantity pohybové aktivity osob s transverzální míšní lézí, která by cíleně využila subjektivní či objektivní metody hodnocení, nebyla v České republice dosud provedena.

Cíl: Cílem studie bylo provést systematickou rešerši zahraničních studií z období 2004-2014 se zaměřením na subjektivní a objektivní hodnocení míry pohybové aktivity osob s transverzální míšní lézí.

Metodika: Rešerše zahraničních výzkumných studií z období let 2004 až 2014, které byly vyhledávány v databázích Medline, SPORTDiscus, Ebsco a PSYCInfo.

Výsledky: V zahraničních studiích se setkáváme s následujícími dotazníky: 1. Physical Activity Scale for Individuals with Physical Disabilities (PASIPD), 2. The Physical Activity Recall Assessment for People with Spinal Cord Injury (PARA-SCI), 3. Leisure Time Physical Activity Questionnaire for People with Spinal Cord Injury (LTPAQ-SCI). Zahraniční studie věnující se objektivnímu hodnocení pohybové aktivity osob s míšní lézí využívaly přizpůsobené pohybové spínače využívané intaktní populací (pedometry, akcelerometry, tachometry). Speciálně upravené akcelerometry se upínají na kola vozíku nebo na tělo měřené osoby (zápěstí, stehno, hrudní koš).

Závěry: Výsledky této studie jsou důležité pro kritické a objektivní uchopení problematiky kvality života a aktivního životního stylu osob s transversální míšní lézí z pohledu vzdělávání odborných pracovníků v oblasti aplikovaných pohybových aktivit a rozvoji pedagogických kompetencí pracovníků fyzioterapie.