Kolik času zameškají žáci v českém základním školství?

Eva Skalová, Dominik Dvořák

Kolik času zameškají žáci v českém základním školství?

Číslo: 2/2020
Periodikum: Pedagogika
DOI: 10.14712/23362189.2019.1583

Klíčová slova: absence, záškoláctví, otevřená data, administrativní data, Česká republika

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Cíle. Absence žáků ve škole je závažným jevem s dopadem na žáka i školu. V českém školství dosud převládaly prakticky orientované přístupy zaměřené na řešení případů častých neomluvených absencí – záškoláctví. V zahraničních vzdělávacích systémech roste pozornost, která je věnována sledování, předcházení nebo zmírňování dopadů zvýšené celkové absence žáků bez ohledu na její příčiny. Náš článek si proto klade dva cíle: zaprvé ukazujeme, jak se vymezuje v zahraničí tzv. chronická absence, zadruhé hledáme odhad průměrné celkové absence v českých základních školách.

Metody. Provedli jsme explorativní analýzu otevřených dat z činnosti České školní inspekce (záznamy o 11 625 hospitovaných hodinách) a pilotních mikrodat z velké základní školy (N = 957 žáků).
Výsledky. Naše analýza naznačuje, že jak průměrná celková absence (12 % na prvním stupni a 13 % na druhém stupni základních škol), tak chronická absence – podíl žáků s velkými počty zameškaných hodin – by mohly v Česku být poměrně vysoké. Závěry. Téma by mělo být dále podrobněji sledováno jak výzkumníky, tak tvůrci vzdělávací politiky. Při tom je třeba pracovat s více různými indikátory než s dosud převažujícím vykazováním absolutního počtu zameškaných hodin.