Martina Lojdová, Jana Kvintová, Dana Štěrbová, Petr Krol
The level of physical activity and coping strategies in the period of young adulthood at selected faculties of Palacký University in Olomouc
Číslo: 1/2021
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2021.008
Klíčová slova: aktivní životní styl; zdraví; coping; vysokoškolský student
Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.
Cíle: Prioritou studie je zjistit, zda existuje vztah mezi úrovní PA a preferovanými copingovými strategiemi u jedinců v mladší dospělosti na vybraných fakultách.
Metodika: Ke kategorizaci úrovně PA byl využit standardizovaný dotazník International Physical Activity Questionnaire (krátká verze), ke zjištění preferencí CS standardizovaný Dotazník zvládání stresu (SVF 78). Cílovou skupinu zahrnovalo 511 studentů Univerzity Palackého (UP) v Olomouci s průměrným věkem 22,5 let.
Výsledky: Vyšší výskyt používání pozitivních strategií byl zaznamenán u jedinců s vyšší úrovní PA. U pozitivních strategií bylo naměřeno statisticky významných rozdílů většinou mezi jedinci s vysokou a nízkou úrovní PA, nebo vysokou a žádnou PA. U negativních strategií a klesající PA nebyla prokázána přímo úměrná tendence. Významný rozdíl byl zaznamenán pouze u strategie Rezignace mezi nízkou a střední PA (p = 0,017; d = 0,40).
Závěry: Přímo úměrný vztah mezi úrovní PA a CS existuje, ovšem nebyl vždy prokázán. Z výsledků vyplývá, že by PA mohla být u jedinců potenciálním prostředkem, který k efektivitě a účinnosti zvolené strategie může přispívat, bezpodmínečně spjat s ní ale není.