Tomáš Hollein, Jan Pavelka, Dagmar Sigmundová
Aktivní transport českých školáků v kontextu školních opatření
Číslo: 2/2018
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2019.001
Klíčová slova: školní opatření, Česká republika, HBSC studie, žáci, aktivní transport, pohybová aktivita
Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.
Cíle: Cílem této studie bylo charakterizovat vztah mezi AT českých dětí do školy a ze školy v kontextu školních opatření podporující AT a zdravý životní styl, a to s ohledem na ekonomický status rodiny (SES), ze které dítě pochází.
Metodika: Do studie byli zahrnuti žáci 5., 7., a 9. tříd (N = 4404; 32,4 % jedenáctiletých; 33 % třináctiletých; 34,6 % patnáctiletých; 51,5 % děvčat) českých základních škol. Formu dopravy dětí ověřoval standardizovaný dotazník studie Health Behaviour of School-aged Children (HBSC) v roce 2010. Ke zjišťování opatření na školách byl použit dotazník pro ředitele škol, tzv. School Level Questionnaire (SLQ). Pro charakterizování vztahů mezi AT a školními opatřeními byla aplikována logistická regrese (metoda Enter).
Výsledky: Počet žáků využívajících AT pro obě cesty do/ze školy je 58 % (2140). AT žáků je signifikantně vyšší u škol, které mají písemně (formálně) zpracovány cíle podpory zdraví (OR/CI: 2,88/1,15-7,20), než u škol bez těchto cílů, nebo jen s ústně formulovanými cíli podpory zdraví. Vyšší šance na AT byla u žáků jejichž škola byla v místě jejich bydliště (OR/CI: 50,49/23,09-110-40) než u žáků, kteří měli školu jinde než v místě bydliště. Vliv SES na AT českých školáků se neprokázal.
Závěry: Výsledky naznačují, že školní opatření mohou být účinným nástrojem pro podporu PA a AT. V případě včasného zavedení opatření zvyšují míru využívání AT školáků na cestách do školy a ze školy.