Changes of the quality of sexual life following pelvic organ prolapse surgery

Vladimír Velický

Changes of the quality of sexual life following pelvic organ prolapse surgery

Číslo: 3/2021
Periodikum: Česká gynekologie
DOI: 10.48095/cccg2021167

Klíčová slova: sestup pánevních orgánů – stupeň sestupu pánevních orgánů – kvalita života – kvalita sexuálního života – PISQ-12

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Cíl studie: Cílem studie bylo zjistit procento sexuálně aktivních žen s vyšším stupněm sestupu v předním a středním kompartementu (v jednom kompartementu minimálně ≥ III. stupně) a jak operační řešení ovlivní kvalitu sexuálního života a celkovou kvalitu života operovaných žen.

Metodika: Do studie byly zařazeny pacientky, které podstoupily operaci pro sestup. Před operací bylo provedeno kompletní urogynekologické vyšetření, vč. ultrazvukového vyšetření a anamnézy, byl hodnocen stupeň sestupu pánevních orgánů (POP-Q – pelvic organ prolapse quantification system) a byl vyplněn dotazník kvality života. Porovnali jsme kvalitu sexuálního života u sexuálně aktivních žen před operací a vliv operace na jeho kvalitu.

Výsledky: Do studie bylo zařazeno 128 pacientek, které podstoupily operační řešení sestupu pánevních orgánů od ledna 2018 do dubna 2019. Dle typu operace byly rozděleny do třech skupin: rekonstrukce s předním vaginálním implantátem fixovaným do sakrospinózního vazu, laparoskopická sakrokolpopexe/sakrocervikopexe/sakrohysteropexe a sakrospinózní vaginofixace dle Amreicha. Rozdíly ve výsledcích operačního řešení nebyly mezi skupinami statisticky významné vzhledem k velikosti sledovaného souboru. Sexuální aktivita pacientek i v pokročilém stadiu sestupu pánevních orgánů byla předoperačně u 45,9 % žen, pooperačně po jednom roce u 44,8 % žen. Při porovnání kvality života předoperačně a pooperačně došlo k velmi významnému zlepšení u 58,0 % dotázaných, k velkému zlepšení u 36,0 %, k mírnému zlepšení u 2,0 % a pouze u 3,0 % žen k jakémukoli zhoršení stavu (mírné až velmi velké zhoršení). Kvalitu sexuálního života operační řešení sestupu mírně zhoršuje u 20,8 % pacientek, nemění u 33,3 % a výrazně zlepšuje u 45,8 % žen.

Závěr: Vysoké procento pacientek je i při pokročilém stupni sestupu sexuálně aktivní. Při porovnání kvality života předoperačně a pooperačně došlo k výraznému zlepšení až k úplnému vymizení obtíží spojovaných se sestupem u většiny žen. U části žen může operační řešení sestupu kvalitu sexuálního života mírně zhoršit, v části udržuje stejnou kvalitu sexuálního života, ale největší část studované skupiny pociťuje výrazné zlepšení vnímání sexuálních aktivit.