Validity of the original algorithm for assessing physical activity and sedentary behavior from the Youth Activity Profile in Czech children and adolescents

Lukáš Jakubec, Jan Dygrýn, Adam Šimůnek, Karel Frömel

Validity of the original algorithm for assessing physical activity and sedentary behavior from the Youth Activity Profile in Czech children and adolescents

Číslo: 2/2019
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2020.006

Klíčová slova: dotazník, sebehodnotící nástroj, akcelerometr

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska: Předchozí zahraniční výzkumy potvrdily validitu a schopnost dotazníku Youth Activity Profile (YAP) poskytnout přesný odhad pohybové aktivity (PA) a sedavého chování (SCH) na skupinové bázi.

Cíle: Zjistit validitu mezi nově aktualizovaným algoritmem používaným ve Spojených státech amerických pro vyhodnocení dotazníku YAP a hodnotami naměřenými akcelerometrem na vzorku českých dětí a mládeže.

Metodika: Výzkumný soubor zahrnoval 558 participantů ze sedmi škol situovaných ve středně velkých městech, z nichž bylo 254 chlapců (13,94 ± 2,84 let) a 313 dívek (14,06 ± 2,91 let). Participanti nosili akcelerometr ActiGraph na zápěstí nedominantní paže po dobu jednoho týdne. Poté ve škole vyplnili českou verzi dotazníku YAP za účelem zjištění úrovně PA ve škole, po škole a SCH. Údaje z dotazníku byly pomocí predikčního algoritmu převedeny na odhad minut strávených PA a SCH. Hrubá data z akcelerometru byla zpracována v programu R pomocí metody GGIR. Z obou nástrojů byly získány souhrnné hodnoty za pracovní a víkendové dny. Pro vyhodnocení míry shody mezi nástroji byl jak na celkové úrovni, tak i v rámci pohlaví a stupňů školního vzdělávání vypočítán Spearmanův korelační koeficient a mediánová absolutní procentuální chyba (MdAPE) a proveden test ekvivalence.

Výsledky: Korelace mezi nástroji se pohybovala v rozmezí 0,23-0,50 v pracovních a 0,23-0,58 ve víkendových dnech. Hodnoty MdAPE dosahovaly rozmezí 0,9 % až 37,9 % v pracovních a 7,7 až 59,0 % ve víkendových dnech. Míra shody ve víkendových dnech měla tendenci se postupně s věkem snižovat. Rozdíly mezi oběma nástroji byly u obou proměnných menší u dívek než u chlapců. Test ekvivalence zjistil, že 10% shoda mezi oběma nástroji byla častější v pracovních než ve víkendových dnech.

Závěry: Výsledky poskytují předběžné důkazy o validitě algoritmu pro odhad PA a SCH z dotazníku YAP, a to napříč kulturním prostředím. Kalibrace algoritmu se zaměřením na české prostředí je však nezbytná.