Validity of motor tests used in sports games

Karel Hůlka, Matěj Strniště

Validity of motor tests used in sports games

Číslo: 1/2020
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2020.009

Klíčová slova: kombinovaná lokomoce, speciální vytrvalost, výbušná síla, motorický test

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska: S rostoucí specifičností kondiční přípravy ve sportovních hrách by mělo docházet k ověřování efektivity tréninkového procesu prostřednictvím motorického testování hráčů. K porozumění chyb aplikovaných testů je nutností znalost jejich validity a reliability, přičemž validita je chápána jako vlastnost každého měření, která popisuje míru, se kterou aplikovaný test reflektuje či hodnotí ty vlastnosti, kvůli kterým bylo dané měření zkonstruováno a aplikováno.

Cíle: Cílem studie je systematicky zmapovat metody stanovení validity motorických testů ve sportovních hrách, využití jednotlivých typů validity a analýza pozitiv a metodologických problémů při posuzování jednotlivých typů validity motorických testů ve sportovních hrách v českých a zahraničních publikacích a pomoci takto odborníkům při volbě adekvátního motorického testu.

Metodika: Pro potřeby studie bylo nalezeno 276 publikací v databázích Web of Science a Scopus podle předem stanovených kombinací klíčových slov.

Výsledky: Z celkového počtu 276 publikací bylo podle stanovených exkluzivních kritérií a duplikací 227 vyřazeno, tedy do analýzy bylo použito 59 publikací. Nejčastěji volený typ validity byla kriteriální validita (30 studií) a konstruktová validita (21 studií).

Závěry: Za hlavní doposud nevyřešený problém je považován chybějící vztah mezi kondiční připraveností hráčů a herním výkonem v utkání, který je naopak v individuálních sportech pevně stanoven.