Mobile apps that encourage physical activities and the potential of these applications in physical education at schools

Pavel Palička, Lukáš Jakubec, Pavel Knajfl, Martina Maněnová

Mobile apps that encourage physical activities and the potential of these applications in physical education at schools

Číslo: 2/2017
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2017.004

Klíčová slova: učitelé, žáci, mobilní technologie, vzdělávání, pohybová aktivita, školní tělesná výchova, základní a střední školy, teachers, students, mobile app, mobile technology, physical activity, physical education, primary and secondary schools

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska: Současný trend využívání digitálních technologií k podpoře pohybové aktivity (PA) je v této době nezastavitelný. Se vzrůstajícím počtem uživatelů vlastnících mobilní zařízení a enormním množstvím mobilních aplikací pro podporu PA se zvyšují možnosti jejich využití v oblasti tělovýchovného vzdělávání. Vlivem neustále vzrůstajícího počtu a zaměření těchto aplikací vzniká nepřehledná situace, která znesnadňuje jejich efektivní využívání v odborné praxi.

Cíle: Cílem práce je poukázat na současné možnosti využití mobilních technologií v oblasti školní tělesné výchovy a přispět do zvolené problematiky aktuálními teoreticko-praktickými poznatky, které povedou k získání lepšího přehledu o současném stavu a možnostech praktického využití těchto prostředků.

Metodika: V teoretické části jsme vycházeli z rešerše domácí a zahraniční literatury a z vlastních praktických zkušeností s využíváním jednotlivých typů mobilních aplikací. V rámci praktické části jsme provedli dotazníkové šetření u žáků a učitelů základních a středních škol se zaměřením na aktuální stav a způsoby využívání mobilních technologií v souvislosti s výukou tělesné výchovy (TV).

Výsledky: V teoreticko-praktické rovině předkládáme návrh kategorizačního systému pro usnadnění základní orientace v problematice. Jeho součástí jsou příklady vhodných aplikací využitelných při výuce školní TV. Z výsledků dotazníkového šetření vyplývá, že učitelé i žáci mají o aplikacích podporujících PA přehled a aktivně je využívají, čemuž odpovídá vysoká četnost vlastnictví mobilních zařízení a využívání aplikací podporujících PA. Dílčí vztahy vyplývající ze stanovených hypotéz tento trend potvrzují.

Závěry: Článek přináší teoreticko-praktické náměty určené zejména praktikující odborné veřejnosti a poukazuje na aktuální témata související s využíváním zmiňovaných prostředků v praxi. Vysoké procento penetrace mobilních zařízení u cílové skupiny a praktické zkušenosti s využíváním mobilních aplikací pro podporu PA indikují slibný potenciál v rámci podpory tělovýchovného vzdělávání.