Adam Šimůnek, Karel Frömel, Ferdinand Salonna, Józef Bergier, Ján Junger, Pongrác Ács
Sedentary behaviour and selected aspects of physical activity in students of secondary schools and universities
Číslo: 2/2017
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2016.011
Klíčová slova: studenti, dívky, chlapci, sedavé chování, pohybová aktivita, aktivní transport, students; girls; boys; sedentary behavior; physical activity; active transport
Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.
Cíle: Cílem studie je zjistit, jaké jsou diference v sedavém chování, v typech transportu a chodeckých aktivitách u středoškolských a vysokoškolských studentů a také získat podklady k účinnějšímu ovlivňování životního stylu studentů.
Metodika: Výzkum se uskutečnil v roce 2015 na 12 středních a 6 vysokých školách. Celkem se výzkumu zúčastnilo 283 chlapců na SŠ, 144 chlapců na VŠ, 418 děvčat na SŠ a 200 děvčat na VŠ. K diagnostice sedavého chování a PA byl použit dotazník "International Physical Activity Questionnaire - long form" v internetové podobě v systému INDARES. Ke statistickému zpracování byl použit Kruskal-Wallis test a kontingenční tabulky v programu Statistica 12.
Výsledky: V celkové týdenní PA jsme zaznamenali statisticky významné rozdíly jak mezi středoškolskými chlapci a děvčaty, tak mezi vysokoškolskými chlapci a děvčaty. Doporučení "pětkrát týdně alespoň 30 minut chůze" neplní 36 % středoškolských studentů a 43 % vysokoškolských studentů. Doporučení "sedmkrát týdně 60 minut souhrnné denní PA" neplní 71 % středoškolských studentů a 72 % vysokoškolských studentů.
Závěry: Přestože studenti středních škol vykazují více sezení, v celkové PA jsme nezjistili mezi středoškolskými a vysokoškolskými studenty významné rozdíly. Tři čtvrtiny všech studentů neplní doporučení "sedmkrát týdně 60 minut souhrnné PA", což potvrzuje dlouhodobý trend v nedostatečné PA a nárůstu sedavého chování. Pro zlepšení životního stylu středoškolských studentů je třeba podporovat změny v režimu škol, které naruší převažující sedavé chování a podpoří efektivnější kompenzaci edukačního zatížení. Ve vysokoškolském prostředí je důležité podporovat možnosti většího zapojení děvčat do PA.