Blanka Vaculík Pravdová
Utváření profesního sebepojetí učitele jako součást kurikula studijního programu učitelství
Číslo: 2/2022
Periodikum: Pedagogika
DOI: 10.14712/23362189.2021.2072
Klíčová slova: profesní sebepojetí, student učitelství, evaluační případová studie, kvalitativní přístup
Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.
Cíle: Předkládaná studie představuje kurikulum studijního programu učitelství (akreditovaného jako doplňující pedagogické studium), jež je zaměřeno na utváření profesního sebepojetí studenta učitelství. Studie si klade za cíl (a) objasnit příčinné vztahy mezi realizovaným kurikulem studijního programu a vývojem profesního sebepojetí studentů učitelství a (b) vyhodnotit předpokládaný vliv intervencí vzdělavatelů budoucích učitelů na utváření profesního sebepojetí studentů učitelství.
Metody: Pro výzkumné šetření byl využit design evaluační případové studie. Ta je jednopřípadová, s tzv. vnořeným přístupem. Kvalitativní obsahové analýze byly podrobeny závěrečné práce zaznamenávající vývoj profesního sebepojetí 29 studentů učitelství (23 žen, 6 mužů), kteří v letech 2019–2021 absolvovali popisovaný studijní program.
Výsledky: Cílené intervence (průběžná a pravidelná reflexe praktických zkušeností, práce s kompetenčním rámcem studenta učitelství, práce s osobním rozvojovým cílem, práce na tzv. profesní výzvě ad.) vedou k transformaci či zpřesnění původních prekoncepcí spojených s jednotlivými složkami profesního sebepojetí (pojetí sebe v roli učitele, pojetí žáka, pojetí výuky). Účinek realizovaných intervencí souvisí (a) s bezpečným a podnětným prostředím na praxi ve škole i ve stálé studijní skupině při vysokoškolské výuce a (b) s rozvojem reflektivních kompetencí studentů učitelství.