Epidemiology of mild cognitive impairment

Jana Janoutová, Petr Ambroz, Martina Kovalová, Ondřej Machaczka, Kateřina Němeček, Anna Zatloukalová, Eva Mrázková, Oto Košta, Alice Hálová, Ladislav Hosák, Vladimír Janout

Epidemiology of mild cognitive impairment

Číslo: 3/2018
Periodikum: Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
ISBN: 1210-7859
DOI: 10.14735/amcsnn2018284

Klíčová slova: mírná kognitivní porucha – demence – epidemiologie – rizikové faktory

Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.

Přečíst po přihlášení

Anotace: Východiska:

Mírná kognitivní porucha (mild cognitive impairment; MCI) je přechodnou fází mezi kognitivními změnami u fyziologického stárnutí a časnou demencí. Amnestická forma MCI je považována za předstupeň Alzheimerovy choroby. S rychlým vzestupem počtu starších osob souvisí také zvýšení prevalence chronických nemocí vč. postižení kognice a následně demence.

Cíl:
Cílem práce je popsat faktory ovlivňující zhoršování kognice s vývojem MCI a následně demence. Hypertenze, hypercholesterolemie, diabetes mellitus a obezita jsou častější ve středním věku a přispívají k riziku demence ve vyšším věku prostřednictvím různých cerebrovaskulárních nemocí a zánětlivých a neurodegenerativních mechanizmů. Zároveň jsou s úbytkem kognitivních funkcí spojovány faktory behaviorální a psychosociální. Práce přináší přehled možných vaskulárních, behaviorálních a psychosociálních rizikových faktorů MCI a demence.

Závěr:
Znalost rizikových faktorů MCI a demence umožní včasnou prevenci a účinnou terapii těchto závažných onemocnění.