Kamila Banátová, Michal Vorlíček, Lukáš Rubín, Jana Pechová, Ferdinand Salonna
Opinions of pupils and teachers from Czech secondary schools on the use of modern information and communication technologies within the context of active lifestyle
Číslo: 2/2020
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2020.011
Klíčová slova: adolescenti, aktivní životní styl, ICT, pohybová aktivita, učitelé, žáci
Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.
Cíle: Cílem šetření bylo popsat názory českých žáků a učitelů na ICT a jejich využití pro podporu PA.
Metodika: Data byla získána pomocí ohniskových skupin tvořených učiteli (n = 6) a žáky 2. stupně (n = 23) ze tří základních škol v České republice. Scénář ohniskových skupin se zaměřoval na názory ohledně ICT, specificky těch, které mohou sloužit k podpoře aktivního životního stylu. Rozhovory byly doslovně přepsány a podrobeny obsahové analýze s využitím vytvořených anonymizovaných kódů.
Výsledky: Žáci na druhém stupni základních škol si jsou vědomi jak přínosů, tak i rizik používání ICT. Hlavními motivy k používání ICT pro podporu PA jsou sociální ve smyslu soutěživosti, porovnávání a interakce s vrstevníky. Učitelé sice považují technologie spíše za přínosné, ale ICT pro podporu PA jsou jimi vnímány jako neautentické a mající krátkodobý efekt. Jejich užití ve škole pak někdy naráží na nedostatečné technické vybavení i slabou podporu ze strany rodičů a kolegů. Při vývoji aplikací pro současné adolescenty je potřeba obstát vysokým nárokům této populace co se týče jejich funkcí, variability a zároveň individuálním potřebám uživatelů.
Závěry: Potenciál ICT pro podporu PA spatřují čeští žáci a učitelé zejména ve používání mobilních aplikací spojených s chytrými hodinkami. Největší vliv na jejich užívání měly sociální motivy. Pro dlouhodobější efekty těchto intervencí je pak stále důležitý lidský prvek.