Klára Barancová, Martina Fasnerová, Michaela Žišková, Jiří Kantor
Educational field of physical education in the environment of Czech primary schools
Číslo: 1/2024
Periodikum: Tělesná kultura
DOI: 10.5507/tk.2024.001
Klíčová slova: tělesná výchova; průřezová studie; žák; vzdělávací obor; učitel
Pro získání musíte mít účet v Citace PRO.
Cíle: Hlavním cílem výzkumné studie je popsat, analyzovat a interpretovat postoje a názory učitelů na současný koncept předmětu tělesná výchova. Dílčími cíli jsou popsat pedagogickou realitu přípravy učitelů na předmět tělesná výchova, zjistit, jakou hodnotu přikládají předmětu tělesná výchova a komparovat vybrané skupiny respondentů.
Metodika: Jedná se o průřezovou studii, u níž byl na základě cílů studie zvolen kvantitativní výzkumný design a nástrojem pro sběr dat se stal nestandardizovaný dotazník.
Výsledky: Průměrná délka přípravy učitelů na hodiny tělesné výchovy činí 18 minut. Dále bylo prokázáno, že s délkou pedagogické praxe a věkem klesá délka přípravy. V 78 % jsou učitelé se současným konceptem vzdělávacího oboru Tělesná výchova spokojeni. Hodnocení spokojenosti s konceptem předmětu tělesná výchova ovlivňuje délka pedagogické praxe a věk respondentů. Učitelé se cítí na výuku předmětu tělesné výchovy dostatečně kvalifikováni (76 %) a většinově se domnívají, že v jejich hodinách jsou dostatečně rozvíjeny žákovské kompetence. V 92 % učitelé hodnotí vzdělávací obor Tělesná výchova jako důležitý či velmi důležitý.
Závěry: Učitelé jsou spokojeni se současným konceptem předmětu tělesná výchova, vyvstává však otázka, zda v průběhu kurikulární reformy opravdu dochází ke změnám na úrovni realizovaného kurikula. Pozitivní výsledky přináší část zaměřená na vnímání hodnoty tělesné výchovy. Zde téměř všichni učitelé vnímají tento vzdělávací obor jako důležitý či velmi důležitý, což lze vnímat jako velký posun ve smýšlení pedagogů.